Strona główna

Nie zgadzamy się na przymusowe wydłużenie wieku emerytalnego
[2012-04-27]Zmiana ustawy emerytalnej to zmiana umowy społecznej, którą państwo zawarło z obywatelami. Każda taka zmiana wymaga przeprowadzenia referendum obywatelskiego.

O wysokości wieku emerytalnego nie mają prawa decydować zmieniające się rządy czy polityczne układy, lecz wyłącznie sami obywatele.

Obecnie pod naciskiem rynków finansowych oraz biznesowych grup interesu, próbuje się zmusić ludzi w tym kraju, aby pracowali aż do śmierci.

Pomysł wydłużenia wieku emerytalnego to neoliberalne rozwiązanie polegające na przerzuceniu kosztów reformy emerytalnej na barki przyszłych emerytów.

Fundusz ubezpieczeń społecznych ma mniejsze środki nie, dlatego, że wydłuża się wiek ludzi będących na emeryturze, lecz dlatego, że coraz więcej ludzi w Polsce pracuje na umowach śmieciowych.

Należy, więc zarówno zlikwidować umowy śmieciowe jak też zlikwidować ulgi i dotacje podatkowe dla globalnych korporacji działających w Polsce.

Wpływy podatkowe z działalności tych korporacji mogłyby zasilić system emerytalny. I takich właśnie rozwiązań potrzebujemy dla uzdrowienia tego systemu.

Wydłużenie wieku emerytalnego jest korzystne dla instytucji finansowych i nie stanowi żadnej gwarancji dla zwiększenia wysokości przyszłej emerytury.

Dlatego też zdecydowanie domagamy się od rządu odstąpienia od neoliberalnych rozwiązań ratowania systemu emerytalnego i przeprowadzenia krajowego referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

Opowiadamy się też za upowszechnieniem pracowniczych programów emerytalnych w ramach układów zbiorowych pracy.

(MS, 21.03.2012)

powrót

Aktualności
- Strona główna
- Wiadomości Attac
- Inne działania

Attac
- Publicystyka
- Przesłania
- Attac w mediach
- Nasze media
- Książki
- Filmy
- Katalog stron
- Inne linki

Polskie Forum Społeczne
- Deklaracja PFS z podpisami
- Wiadomości PFS

Dokumenty
- Dokumenty programowe
- Uchwały, komunikaty
- Oświadczenia
- Finanse
- Konto Attac

Struktura
- Kontakt
- Zarząd

Other languages
- English
- French
- Deutsch

FAQ
- Czy wiesz, że...
- Nasze cele

Copyleft 2004 Stowarzyszenie ATTAC Polska, e-mail: info@attac.org.pl, http://attac.org.pl